Aktualności

Dzień Patrona – Szczepana Dobosza

W ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły w dniu 17.01.2023r. młodzież szkolna wraz z dyrekcją i opiekunami brała udział w uroczystości upamiętniającej ofiary zbrodni hitlerowskiej. Wśród polskich patriotów zamordowanych w nocy z 16/17 stycznia 1945r. na dziedzińcu Ratusza w Ciechanowie znalazł się Nasz Patron – Szczepan Dobosz. To właśnie w czasie tej ostatniej okupacyjnej nocy miała miejsce jedna z najtragiczniejszych kart naszej lokalnej historii. Następnego dnia, 17.01.1945 roku nastąpiło wyzwolenie Ciechanowa.
W celu oddania hołdu, wysłuchawszy krótkiego rysu historycznego, dotyczącego minionych wydarzeń, wygłoszonego przez Komendanta Hufca ZHP Ciechanów, pwd. Szymona Ostromeckiego i przewodnika p. Krzysztofa Sutyłę, dyrekcja i uczniowie w asyście harcerzy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową. Harcerze naszej szkoły pełnili również wartę honorową.
Dbając o to, by pamięć o Naszym Patronie nie zaginęła, dyrekcja wraz ze społecznością szkolną zapaliła też symboliczne znicze na grobie Szczepana Dobosza, na miejscowym cmentarzu oraz pod tablicą pamiątkową, znajdującą się przy wejściu do budynku szkoły, gdzie od wczesnych godzin rannych wartę honorową pełnili harcerze i zuchy. Podsumowaniem działań związanych z obchodami Dnia Patrona Szkoły było obejrzenie przez uczniów wraz z wychowawcami okolicznościowej prezentacji i wykonanie kart pracy, związanych z dokonaniami Szczepana Dobosza, ofiarnego działacza społecznego i niezwykłego człowieka, który oddał życie za naszą Ojczyznę.